ARTUR DANIEL LISKOWACKI

Prozaik, eseista, poeta, autor słuchowisk radiowych, krytyk teatralny. Od roku 1990 jest kierownikiem działu kulturalnego w Kurierze Szczecińskim. Współpracuje z pismami ‘Teatr’, ‘Pogranicza’, ‘Twórczość’. W latach 1996-1999 pełnił funkcję prezesa szczecińskiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy. Laureat Nagrody Artystycznej Miasta Szczecina (2000), nominowany do nagrody Nike („Eine kleine”) i Europejskiej Nagrody Literackiej. Zajmuje się historią Pomorza i niemiecką przeszłością Szczecina w kontekście historii polsko-niemieckiej. Tematyce tej poświęcił zbiory esejów: „Ulice Szczecina” (1995), „Cukiernica pani Kirsch” (1998), „Pożegnanie miasta i inne szkice z pamięci” (2002), jak również słuchowisko „Przez drzwi” (1996) i nominowaną do Nike powieść „Eine kleine” (2000).

MIASTO – BOHATER | Spotkanie dedykowane twórczości Artura Daniela Liskowackiego, który od lat zajmuje się historią oraz teraźniejszością Szczecina. Jego zbiory szkiców „Ulice Szczecina” i „Cukiernica Pani Kirsch” oraz powieść „Eine kleine” określane są mianem tryptyku szczecińskiego. W prozie Liskowackiego miasto nie jest tłem wydarzeń, ale głównym czy nawet jedynym bohaterem. Mozaika esejów opublikowanych w zbiorze „Ulice Szczecina” (1995) składa się na literacki przewodnik, który przeprowadza czytelnika między przeszłością i współczesnością miasta. ‘Cukiernica Pani Kirsch’ (1998) stanowi obraz codzienności ukazany przez pryzmat historii starych przedmiotów. Z kolei powieść „Eine kleine” (2000) to portret Stettina – miasta, które odciąć się musi od swojej niemiecki tożsamości i narodzić na nowo jako Szczecin. Na niejednoznaczny i arbitralny charakter tej granicy zwraca uwagę Liskowacki w nocie odautorskiej, pisząc: „W latach 1949-55 istniał w Szczecinie Niemiecki Dom Kultury imienia Przyjaźni Polsko-Niemieckiej”.

MIEJSCA LITERATURY | Kolejna edycja projektu, realizowanego na Famie od roku 2010, poświęconego różnym sposobom ujmowania tematu miejsca przez literaturę (proza, poezja, reportaż literacki). W tym roku tematem przewodnim projektu będzie miasto oraz jego obecność w literaturze różnych gatunków. Chcemy wykorzystać potencjał festiwalu, który od ponad czterdziestu lat jest przestrzenią spotkania twórców z różnych miast Polski, a od kilku lat – także z zagranicy. Podczas tego festiwalu Świnoujście staje się miejscem, w którym zbiegają się drogi osób, reprezentujących różne zakątki kraju, a ich lokalna tożsamość, wrażliwość i dorobek składają się na bogatą mozaikę wieloaspektowego doświadczenia.

***moderator spotkań: DAREK FOKS – Poeta, prozaik i scenarzysta. Pracuje w redakcji „Twórczości”, gdzie prowadzi dział prozy. Laureat głównej nagrody w konkursie poetyckim „bruLionu”, Nagrody im. Natalii Gall i – wspólnie ze Zbigniewem Liberą – Nagrody TVP Kultura za książkę „Co robi łączniczka”.