JANUSZ RUDNICKI

Urodzony w Kędzierzynie-Koźlu, pisarz i eseista. Współpracownik miesięczników „Twórczość” („Listy z Hamburga”) i „Machina”. Był działaczem Solidarności, internowany po wprowadzeniu stanu wojennego, w roku 1983 zamieszkał w Hamburgu, gdzie studiował slawistykę i germanistykę, a następnie w Pradze i Luksemburgu. Nominowany do Nagrody Nike, Nagrody Literackiej Gdynia i Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Opublikował tomy prozy: „Można żyć” (1992, Nagroda im. St. Piętaka za debiut), „Cholerny świat” (1994), „Tam i z powrotem po tęczy” (1997), „Męka kartoflana” (2000), ‘Mój Wehrmacht” (2004), „Chodźcie, idziemy” (2007), „Śmierć czeskiego psa” (2009).

MIASTO OBCEGO | Urodzony w Kędzierzynie-Koźlu (i powracający do miasta dzieciństwa w swoich opowiadaniach i esejach), Janusz Rudnicki internowany po wprowadzeniu stanu wojennego, zamieszkał w Niemczech, co zaowocowało m.in. „Listami z Hamburga”, publikowanymi w miesięczniku „Twórczość”. Ukazały się one niedawno we wznowionym zbiorze „Męka kartoflana” (W.A.B. 2011). Rudnicki mówi o sobie: ‘pół człowiek, pół Polak”, a w swoich opowiadaniach ukazuje obraz miast polskich i europejskich, ujmowanych w perspektywie emigranta, który jest zarówno tym, który ojczyznę opuszcza, jak i tym, który do niej powraca.

MIEJSCA LITERATURY | Kolejna edycja projektu, realizowanego na Famie od roku 2010, poświęconego różnym sposobom ujmowania tematu miejsca przez literaturę (proza, poezja, reportaż literacki). W tym roku tematem przewodnim projektu będzie miasto oraz jego obecność w literaturze różnych gatunków. Chcemy wykorzystać potencjał festiwalu, który od ponad czterdziestu lat jest przestrzenią spotkania twórców z różnych miast Polski, a od kilku lat – także z zagranicy. Podczas tego festiwalu Świnoujście staje się miejscem, w którym zbiegają się drogi osób, reprezentujących różne zakątki kraju, a ich lokalna tożsamość, wrażliwość i dorobek składają się na bogatą mozaikę wieloaspektowego doświadczenia.

***moderator spotkań: DAREK FOKS – Poeta, prozaik i scenarzysta. Pracuje w redakcji „Twórczości”, gdzie prowadzi dział prozy. Laureat głównej nagrody w konkursie poetyckim „bruLionu”, Nagrody im. Natalii Gall i – wspólnie ze Zbigniewem Liberą – Nagrody TVP Kultura za książkę „Co robi łączniczka”.