JURY

DAREK FOKS – Poeta, prozaik i scenarzysta. Ukończył scenariopisarstwo w PWSFTviT w Łodzi. Pracuje w redakcji „Twórczości”, gdzie prowadzi dział prozy. Autor książek poetyckich: “Wiersze o fryzjerach”, “Misterny tren”, “Sonet drogi”, “Przecena map. Wiersze z lat 1987-1997″, “Ustalenia z Maastricht”. Za prozatorskie można uznać jego książki “Orcio”, “Pizza weselna” i “Mer Betlejem”. Ostatnio opublikował „Wielkanoc z tygrysem”. Brał udział w krajowych i międzynarodowych festiwalach literackich i wielokrotnie prowadził warsztaty literackie. Laureat głównej nagrody w konkursie poetyckim „bruLionu”, Nagrody Literackiej im. Natalii Gall i – wspólnie ze Zbigniewem Liberą – Nagrody TVP Kultura za książkę „Co robi łączniczka”. Dwukrotnie nominowany do Paszportu “Polityki”. Jego teksty publikowano w Czechach, Holandii, Serbii, Słowacji, Słowenii, USA, Ukrainie i Wielkiej Brytanii.

JANUSZ GRZYWACZ – Kompozytor, pianista, aranżer. Współzałożyciel Laboratorium, legendarnej grupy jazz–rockowej, prekursora stylu fusion w Polsce i Europie. Twórca muzyki do ponad 100 spektakli teatralnych, teatru telewizji, seriali, filmów telewizyjnych, filmów animowanych, teledysków, musicali, widowisk plenerowych (m.in.: Festiwal Teatralny w Nancy). Jego piosenki śpiewają Renata Przemyk, Katarzyna Groniec, Janusz Radek. Współpracuje z Jarosławem Śmietaną, Markiem Bałatą, Jorgosem Skoliasem. Brał udział w nagraniach płyt Marka Grechuty, Zbigniewa Seiferta, Jarka Śmietany, Lecha Janerki, Maanam, Kobranocki, Chłopców z Placu Broni. Jest wykładowcą PWST w Krakowie, gdzie realizuje również widowiska muzyczne. Juror Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie i Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi i medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

ADAM KLOCEK – Dyrygent, wiolonczelista, kompozytor muzyki kameralnej, symfonicznej i filmowej. Dyrektor Filharmonii Kaliskiej i Filharmonii Częstochowskiej, orkiestry Młoda Polska Filharmonia i Międzynarodowego Multimedia Amber Road Festival. Wykładowca Akademii Muzycznej w Krakowie. Laureat konkursów wiolonczelowych, nagród i stypendiów.  Brał udział w pierwszym wykonaniu pod batutą kompozytora „Concerto Grosso” Krzysztofa Pendereckiego, wraz z Sinfonia Varsovia dokonał prawykonania napisanego dla niego „Koncertu wiolonczelowego” Krzesimira Dębskiego. Otrzymał rekomendacje dyrygenckie od Jerzego Maksymiuka, Krzysztofa Pendereckiego, Janosa Fursta i Volkera Schmidt-Gertenbacha. Dyrygował Sinfonią Varsovią, Polską Orkiestrą Kameralną, Orkiestrą Kameralną Filharmonii Narodowej, Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej, Bałtyckiej, Podlaskiej i Wrocławskiej. Występował z takimi artystami jak Shlomo Mintz, Witold Lutosławski, Randy Brecker, Boris Pergamenschikow, Antoni Wit, Sophia Gubaidulina, Sayaka Shoji, Jadwiga Rappe, Pierre Amoyal, Julius Berger, Leszek Możdżer.

WOJTEK KOWALSKI –  Aktor Teatru From Poland (Częstochowa). Twórca wielu happeningów, konferansjer, instruktor teatralny, polonista. W latach 1989-2000 czołowy aktor Teatru WI-Fi-Fi, w latach 90. muzyk zespołu Habakuk. Współpracował z Zielonogórskim Zagłębiem Kabaretowym. Wystąpił w kilku filmach Wytwórni A’YOY,  między innymi partnerował Stanisławowi Tymowi i Maćkowi Stuhrowi w „Baśni o ludziach stąd”, wcielając się w rolę Hektora. Dwukrotny laureat Nagrody im. Maxa Szoca na Famie (1995, 2010). Za rolę w spektaklu „Saxofonista” Teatru From Poland otrzymał kilkanaście nagród aktorskich na najważniejszych festiwalach teatralnych w kraju. Animator życia kulturalnego. Od pięciu lat Dyrektor Artystyczny Ogólnopolskiego Festiwalu „42-200 MONODRAM”. W 2010 roku otrzymał Nagrodę Miasta Częstochowy „za całokształt pracy twórczej w dziedzinie sztuki teatralnej”.

JAROSŁAW KOZIARA – Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Artysta totalny, plastyk, performer, twórca obrazów ziemnych, autor scenografii i kostiumów do sztuk teatralnych i koncertów, kilkuset okładek płyt, książek, plakatów, znaków graficznych. Współpracował z Teatrem Provisorium i Sceną Prapremier InVitro w Lublinie, warszawskim Teatrem Studio i Teatrem Wielkim. Autor wystroju wnętrza warszawskiego klubu Stodoła oraz identyfikacji wizualnej WOŚP. Przez kilkanaście lat współpracował z zespołem Voo Voo, tworząc jego sceniczny, płytowy i graficzny wizerunek. Znany jest również z niekonwencjonalnych projektów artystycznych – olbrzymich, płonących konstrukcji. Sprawca zabawnych happeningów w przestrzeni miejskiej oraz instalacji w galeriach. Twórca monumentalnych, kilkuhektarowych landartów, wykonanych przy pomocy traktora, zmieniających swoją postać wraz z upływem pór roku. Właściciel firmy i wydawnictwa Koziara Tararara. Stały felietonista Lubelskiego Informatora Kulturalnego ZOOM. Żyje sztuką, dla sztuki i ze sztuki.

KATARZYNA WOLNIK-SAYNA – Dziennikarka Polskiego Radia Szczecin. Prowadzi audycje poświęcone piosence literackiej, muzyce, realizuje liczne reportaże. Juror festiwali teatralnych i muzycznych. Wieloletnia komentatorka Famy. Debiutowała w 1983 roku, zaraz po maturze. Pracowała w Radiu Fama, zdobywając nagrody dziennikarskie. Nie sposób przecenić jej wkładu w obecny profil festiwalu. To dzięki jej pracy – od początku lat 90. – Fama jest stale obecna na radiowej antenie. Miłośniczka podróży dalekich i bliskich, żeglarstwa oraz artystów Famy. Uważa (i mówi o tym głośno i przy każdej okazji), że festiwal zmierza w dobrym kierunku.

ALICJA SAWICKA – Dyrektor Programowa festiwalu Fama. Animator kultury, reżyser filmów i spektakli teatralnych i multimedialnych, doktorantka w Zakładzie Estetyki Instytutu Filozofii UW, specjalizacja: teoria sztuki. Członek Biura Organizacyjnego, koordynator projektów, redaktor strony internetowej Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Kazimierz Dolny – Janowiec nad Wisłą, Puławskiego Festiwalu Muzycznego Wszystkie Strony Świata i Festiwalu Wiolinistycznego im. Bronisława Hubermana w Częstochowie. Na Famie po raz dwunasty. Debiutowała jako ‘walet’.