ODZYSKANE SWINEMUNDE

Tematem spotkania będzie Świnoujście (niem. Swinemünde), które od roku 1945 jest miastem “bez przeszłości”. Słaba jest znajomość historii, faktów oraz atmosfery społeczno-kulturowej poprzedzających ten rok. Celem spotkania jest zwrócenie uwagi na ten rys historyczny miasta oraz refleksja nad jego aktualnym – kulturalnym, literackim i intelektualnym – obliczem. Gościem spotkania będzie historyk dr Józef Pluciński – emerytowany Dyrektor Muzeum Miejskiego w Świnoujściu, autor książek poświęconych historii tego miasta i jego mieszkańców.

dr JÓZEF PLUCIŃSKI | Historyk, emerytowany Dyrektor Muzeum Miejskiego w Świnoujściu, autor książek poświęconych historii tego miasta i jego mieszkańców.

MIEJSCA LITERATURY | Kolejna edycja projektu, realizowanego na Famie od roku 2010, poświęconego różnym sposobom ujmowania tematu miejsca przez literaturę (proza, poezja, reportaż literacki). W tym roku tematem przewodnim projektu będzie miasto oraz jego obecność w literaturze różnych gatunków. Chcemy wykorzystać potencjał festiwalu, który od ponad czterdziestu lat jest przestrzenią spotkania twórców z różnych miast Polski, a od kilku lat – także z zagranicy. Podczas tego festiwalu Świnoujście staje się miejscem, w którym zbiegają się drogi osób, reprezentujących różne zakątki kraju, a ich lokalna tożsamość, wrażliwość i dorobek składają się na bogatą mozaikę wieloaspektowego doświadczenia.

***moderator spotkań: DAREK FOKS – Poeta, prozaik i scenarzysta. Pracuje w redakcji „Twórczości”, gdzie prowadzi dział prozy. Laureat głównej nagrody w konkursie poetyckim „bruLionu”, Nagrody im. Natalii Gall i – wspólnie ze Zbigniewem Liberą – Nagrody TVP Kultura za książkę „Co robi łączniczka”.