PAWEŁ DUNIN-WĄSOWICZ

Publicysta, krytyk literacki, kieruje wydawnictwem Lampa i Iskra Boża i czasopismem Lampa. Laureat Paszportu Polityki 2005 w kategorii kreator kultury. Niedawno opublikował książkę „Warszawa fantastyczna”, w której zestawia wszystko co do tej pory literaci zmyślili na temat stolicy Polski, tworząc w ten sposób specyficzny reportaż o wyobrażonej, nieistniejącej Warszawie.

MIASTO FANTASTYCZNE | Spotkanie autorskie, poświęcone książce „Warszawa fantastyczna” (Stowarzyszenie Integracji Kultury, 2011), będącej pionierskim przewodnikiem po mieście ‘alternatywnym’ – Warszawie wymyślonej przez pisarzy, rozproszonej w ponad 200 różnych utworach: fantastycznych, politycznych, kryminalnych, katastroficznych. Kolorowy aneks przedstawia niezrealizowane projekty architektoniczne. Książka ta stanowi podstawę do rozważań nad siłą i ułomnością ludzkiej wyobraźni, z drugiej strony natomiast – jest lekturą obowiązkową dla czytelników w tym mieście zakochanych, dowodząc, że Warszawa jest znacznie większa niż ktokolwiek dotąd przypuszczał.

MIEJSCA LITERATURY | Kolejna edycja projektu, realizowanego na Famie od roku 2010, poświęconego różnym sposobom ujmowania tematu miejsca przez literaturę (proza, poezja, reportaż literacki). W tym roku tematem przewodnim projektu będzie miasto oraz jego obecność w literaturze różnych gatunków. Chcemy wykorzystać potencjał festiwalu, który od ponad czterdziestu lat jest przestrzenią spotkania twórców z różnych miast Polski, a od kilku lat – także z zagranicy. Podczas tego festiwalu Świnoujście staje się miejscem, w którym zbiegają się drogi osób, reprezentujących różne zakątki kraju, a ich lokalna tożsamość, wrażliwość i dorobek składają się na bogatą mozaikę wieloaspektowego doświadczenia.

***moderator spotkań: DAREK FOKS – Poeta, prozaik i scenarzysta. Pracuje w redakcji „Twórczości”, gdzie prowadzi dział prozy. Laureat głównej nagrody w konkursie poetyckim „bruLionu”, Nagrody im. Natalii Gall i – wspólnie ze Zbigniewem Liberą – Nagrody TVP Kultura za książkę „Co robi łączniczka”.