RYKARDA PARASOL

Koncert amerykańskiej wokalistki Rykardy Parasol, córki szwedzkiej emigrantki i polskiego Żyda ocalałego z Holocaustu (jej imię pochodzi od imienia jej ojca, Ryszarda), mistrzyni rock-noir o niskim, ukształtowanym przez szkołę operową głosie, której przepełnione melancholią kompozycje, oddają uczucie estetycznego niepokoju. Porównywana jest do PJ Harvey, Nicka Cave’a, Toma Waitsa czy Johnny Casha. Rykarda Parasol przełamuje stereotypowe wyobrażenia na temat tego, co i jak kobiecie wolno w muzyce, tak w zakresie wykonawstwa jak i podejmowanych tematów; śpiewa o rzeczach, o których inni wolą zapomnieć. Jest ponadto artystką, która spełnia najwyższe wymagania, wychodzące daleko poza kontekst muzyki popularnej i rozrywkowej.

Rykarda Parasol wystąpi z towarzyszeniem młodych polskich muzyków, z którymi obecnie koncertuje w Polsce i zagranicą. Są to muzycy związani z festiwalem Fama, jego wcześniejsi uczestnicy i laureaci. Celem koncertu jest zaprezentowanie wartościowego, ambitnego projektu, który sytuując się poza kulturą masową, stawia odbiorcy wysokie wymagania.

Skład: Rykarda Parasol – wokal, gitara | Marcin Partyka – piano | Piotr Aleksandrowicz – gitara | Robert Rasz – perkusja | Kornel Jasiński – bas

www.rykardaparasol.com
www.facebook.com/RykardaMusic

WYKONAWCY

RYKARDA PARASOL – Muzyk i autorka piosenek o głębokim, wykraczający poza granice płci, głosie. Głosem tym wygłasza z przekonaniem i napięciem opowieści w stylu Faulknera. Parasol czerpie z amerykańskiego rocka, soulu i południowych wpływów, jak również z północno-europejskich stylów, przekazanych jej przez rodziców. Działając w San Francisco w stanie California, Parasol znajduje się pod wpływem mieszanki kultur. Jest pół Szwedką, pół Izraelką. Jest autorką, producentką i wydawcą dwóch bardzo cenionych albumów (“For Blood and Wine” 2009 i “Our Hearts First Meet” 2006). Planuje opublikować książkę ‘spoken word’ (opartą na opowiadanych przez nią historiach). Unikatowy muzyczny styl Rykardy Parasol znajduje swoje początki w jej edukacji artystycznej, muzycznej i literackiej. Parasol występowała na scenie z takimi wybitnymi artystami jak Frank Black, Jason Collett, Jolie Holland, the Trail of Dead, Kirsten Hirsh, Chuck Prophet, Jonette Napolitano (Concrete Blonde). Ostatnio zaprezentowała się ze swoim zespołem na Festiwalu Ars Cameralis w Polsce oraz na Plissken Festival w Atenach. Rykarda zdobyła również rozgłos swoimi występami w polskich więzieniach o zaostrzonym rygorze.

MARCIN PARTYKA – Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie fortepianu jazzowego. Aranżował i komponował m.in. dla Polskiej Orkiestry Radiowej, Orkiestry Akademii Beethovenowskiej, Orkiestry Kameralnej Aukso, Filharmonii Świętokrzyskiej, Królewskiej Orkiestry Symfonicznej. Kompozytor muzyki teatralnej, kierownik muzyczny spektakli teatralnych, wielu festiwali i koncertów.

PIOTR ALEKSANDROWICZ – Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach. Obecnie jest członkiem zespołu Gaby Kulki.

ROBERT RASZ – Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach. Współpracuje z wieloma zespołami, m.in.: Emergency, Raalya, Zimpel/Traczyk/Rasz Trio, oraz muzykami: Gaba Kulka, Aram Shelton, Mikolaj Trzaska, Rostislav Hus, Marian Friedl, Jim Baker, Ksawery Wójciński. Laureat indywidualnego wyróżnienia festiwalu Jazz Juniors 2002.

KORNEL JASIŃSKI – Współtworzy zespół Raalya, który nagrywa i występuje z Gabą Kulką, współpracuje z Teatrem Syrena.