FAMA 38. FESTIWAL ARTYSTYCZNY MŁODZIEŻY AKADEMICKIEJ Świnoujście 14 - 27 LIPCA 2008
38. FESTIWAL ARTYSTYCZNY MŁODZIEŻY AKADEMICKIEJ Świnoujście 14 - 27 LIPCA 2008 38. FESTIWAL ARTYSTYCZNY MŁODZIEŻY AKADEMICKIEJ Świnoujście 14 - 27 LIPCA 2008
  • WARSZTATY |
  • PROGRAM |
  • RADA PROGRAMOWA |
  • JURY |

  • WARSZTATY


    Program festiwalu FAMA – oprócz prezentacji autorskiej twórczości uczestników oraz projektów zgłoszonych do konkursu „Trójząb Neptuna” – obejmuje także występy wybitnych artystów sceny polskiej oraz przeprowadzenie cyklu warsztatów artystycznych w poszczególnych dziedzinach sztuki.

    Poniżej zamieszczamy opis najważniejszych warsztatów festiwalowych.





    fot. K. Falkiewicz



    WARSZTAT WOKALNY


    OPIEKA ARTYSTYCZNA

    ANNA SERAFIŃSKA – Wokalistka zajmująca się wszystkimi odcieniami wokalistyki jazzowej – od standardów po formy nowoczesne, a także gatunkami pokrewnymi – funkiem i soulem. W swym dorobku ma trzy solowe płyty: "Nieobecni" (piosenki ze słowami Jonasza Kofty), "Melodie" (projekt autorski) oraz "Ciepło Zimno”. Współpracuje z większością znakomitości polskiej sceny jazzowej. Jest laureatką licznych nagród i stypendiów. Czytelnicy „Jazz Forum” przyznali jej tytuł Nowej Nadziei Polskiego Jazzu za rok 1999. W 2004 roku zdobyła pierwszą nagrodę oraz nagrodę publiczności na prestiżowym międzynarodowym konkursie wokalistów jazzowych w ramach Montreux Jazz Festiwal.

    ANNA KARAMON – Wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów. Uczennica m.in.: Grażyny Łobaszewskiej, Izy Zając, Anny Serafińskiej, laureatka wielu ogólnopolskich festiwali – m.in.: Festiwal Piosenki Francuskiej (2002, I nagroda). Od roku 2004 wokalistka zespołu Atomy, z którym brała udział w opolskich Debiutach. Od kilku lat prowadzi groovowe warsztaty wokalne.

    ALEKSANDRA NOWAK – Wokalistka jazzowa i pedagog. Absolwentka Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Od 2001 roku - solistka orkiestry Jose Torres &Salsa Tropical, dzięki czemu jest jedną z nielicznych wokalistek posiadających tak dużą wiedzę i doświadczenie wokalne i sceniczne z zakresu muzyki latynoskiej. Od kilku lat pracuje z młodzieżą: prowadzi audycje muzyczne Mała Akademia Jazzu – poruszając zagadnienia z zakresu historii muzyki rozrywkowej (od bluesa po r&b, czy pop), w 2005 roku w rodzinnym Świnoujściu założyła Małe Studium Jazzu, gdzie prowadził zajęcia z emisji głosu, ruchu scenicznego i historii jazzu. Specjalizuje się w technice wokalnej opartej o metodę ,,speach level singing”, ale w swej pracy skupia się przede wszystkim na twórczym i indywidualnym podejściu do każdego ucznia, stosując ćwiczenia pomocne w poszukiwaniu właściwej techniki posługiwania się głosem. Obecnie współpracuje z zespołem Anna Serafińska Groove.



    WARSZTAT MUZYKI KLUBOWEJ (wokalno – muzyczno – producencki)


    Jedną z najważniejszych imprez FAMY będą warsztaty muzyczne, które poprowadzi Andrzej Smolik. Część spotkań z artystą poświęcona zostanie produkcji i realizacji dźwięku, ze szczególnym uwzględnieniem muzyki elektronicznej. Podczas warsztatów odbędą się także spotkania przeznaczone dla wokalistów oraz instrumentalistów.

    Efekty pracy uczestników warsztatu będzie można usłyszeć podczas koncertów w klubie festiwalowym, a wyróżniające się osoby będą miały okazję zaprezentować swoje umiejętności występując razem z Andrzejem Smolikiem.

    Patronem warsztatu muzyki klubowej jest serwis internetowy NOWA MUZYKA www.nowamuzyka.pl

    OPIEKA ARTYSTYCZNA
    ANDRZEJ SMOLIK – Muzyk, kompozytor, producent muzyczny, multiinstrumentalista. Zaczynał karierę jako klawiszowiec w zespole Wilki. Później współpracował z wokalistą Wilków Robertem Gawlińskim przy produkcji jego solowej płyty pt. "Solo". W latach 1996-1997 współpracował ze szczecińskim zespołem Hey a także z jego wokalistką Kasią Nosowską, z którą w 1998 roku nagrał solowy album "Milena". W następnych latach współpracował z Nosowską, Gawlińskim i Rodowicz przy ich kolejnych solowych projektach. Współpracował także z Noviką, zespołem Myslovitz i Arturem Rojkiem, Miką Urbaniak, Krzysztofem Krawczykiem. Laureat Fryderyków jako kompozytor w 2003 i 2004 roku. W 2004 uhonorowany Paszportem Polityki.



    WARSZTAT JAZZOWY


    OPIEKA ARTYSTYCZNA

    WŁODEK PAWLIK – Pianista stale współpracujący z amerykańskim zespołem Western Jazz Quartet. Koncertuje na wszystkich kontynentach. Laureat wielu krajowych i międzynarodowych konkursów. Komponuje muzykę symfoniczną, filmową, jazzową, wokalną i kameralną. Wykładał m.in. na Western Michigan University i na International Jazz Conference '99 w Los Angeles. Nagrywa dla radia i telewizji. Występował na najważniejszych festiwalach jazzowych na świecie, w tym na North Sea Jazz Festiwal w Hadze.

    RYSZARD BOROWSKI – Muzyk, aranżer, kompozytor, dyrygent. Flecista i saksofonista – w ankiecie "Jazz Forum" dwukrotnie zajmował drugie miejsce w Polsce w kategorii fletu. Pracował w Big Bandzie Polskiego Radia i Telewizji. Od kilku lat prowadzi Big Band na Wydziale Jazzu warszawskiej Szkoły Muzycznej II stopnia. W Prywatnej Szkole Muzyki Rozrywkowej im. Krzysztofa Komedy prowadzi zajęcia teoretyczno - praktyczne według autorskiego programu.



    WARSZTAT LITERACKI „PUNKLIT”


    Punktem wyjścia tegorocznego warsztatu literackiego będzie literatura zbuntowana, zarówno ta zawieszona w niepewności, negacji, post-dekadencka, jak i zbuntowana w jakimś konstruktywnym kierunku, niosąca poza zwykłym sprzeciwem „od” rzeczywistości alternatywną propozycję. Może będzie to literatura ekologiczna, neo punk, chrześcijańska, duchowa…

    Podstawowym jej założeniem jest niezgoda na to co wokół. A także maksyma Zbigniewa Herberta, by zawsze być po stronie tych, których jest mniej. Poeta, literat jako kontestator, obrońca mniejszości w estetyce, w podejściu do obowiązującego ustroju, do sposobu dystrybucji bogactw, do modnych sposobów spędzania wolnego czasu, do obowiązujących kanonów żywieniowych, do czegokolwiek… Religia, wegetarianizm, anty-społeczna anarchia…

    OPIEKA ARTYSTYCZNA

    ERYK OSTROWSKI - Poeta, eseista, stypendysta miasta Krakowa i Ministra Kultury, nagrodzony Krakowską Książką Miesiąca, Laureat Famy.

    ŁUKASZ MAŃCZYK – Absolwent prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim, stypendysta miasta Krakowa. Jego książka poetycka "służebność światła" (Kraków 2004) została uhonorowana nagrodą im. Kazimiery Iłłakowiczówny za debiut roku. Tłumaczony na serbski przez Biserkę Rajcic. Publikacje – m.in. „Więź”, „Ha!art”, „Pogranicza”, „Tygiel Kultury”, „Pismo” - organ serbskiego PEN Clubu.



    WARSZTAT ZESPOŁÓW MUZYCZNYCH


    Wszystkie zespoły, biorące udział w FAMIE, będą mogły zaprezentować się na scenach festiwalowych – plenerowych oraz klubowych. Najlepsi będą mogli zagrać podczas dużej imprezy, zrealizowanej w trakcie rejsu promem.



    WARSZTAT KABARETOWY


    Cykl działań artystycznych, zrealizowanych przez twórców młodej sceny kabaretowej. W planach: happeningi, spektakle, pokazy kabaretowe oraz duży kabareton, wieńczący pracę warsztatu.

    Pokazy kabaretowe zawsze wyznaczały specyfikę festiwalu Fama. Poza prezentacją własnej twórczości artyści sceny kabaretowej dbali o „widoczność” Famy na terenie Świnoujścia, inicjując spontaniczne i szalone działania, które angażowały w swój przebieg również przypadkową publiczność. Ta tradycja znajdzie swą kontynuację także w tym roku.

    W ramach tegorocznej edycji warsztatu planowana jest realizacja następujących prezentacji:

    PRZEGLĄD KABARETOWY
    Na festiwalowych scenach zaprezentują się młode kabarety, zakwalifikowane do udziału w Famie. Każdy z nich będzie miał możliwość pokazania się od jak najlepszej strony, zdobycia uznania widzów oraz konfrontacji swoich umiejętności także z liczną grupą odbiorców na scenach takich jak Muszla Koncertowa czy Amfiteatr.

    KABARETON
    Praca warsztatowa zostanie zwieńczona dużym spektaklem kabaretowym, otwartym dla szerokiego grona odbiorców (Amfiteatr lub Miejski Dom Kultury). Jak pokazują dotychczasowe edycje festiwalu, kabarety zawsze mogą liczyć na świnoujską publiczność, która pozostaje otwarta na interakcję z wykonawcami. Kabareton zostanie przygotowany na drodze wspólnej pracy oraz konfrontacji i twórczej wymiany między kabaretami uczestniczącymi w festiwalu.

    TEATR PLAŻOWY
    Cykl działań happeningowych oraz etiud kabaretowych i teatralnych, prezentowanych na świnoujskiej plaży oraz nastawionych na zaangażowanie w ich przebieg przypadkowych odbiorców.

    KOORDYNACJA
    KABARET IDEA z Białegostoku (Laureat FAMA 2007).



    WARSZTAT TEATRALNO – HAPPENINGOWY


    Cykl zajęć teatralnych i happeningowych, mających na celu spontaniczną interakcję z przypadkowymi odbiorcami.

    PROJEKT HAPPENINGOWY „SĄSIEDZI”
    Projekt społeczny pod hasłem „drzwi otwarte”. Ma on polegać na zaproszeniu i przekonaniu jak największej liczby mieszkańców wybranego bloku, aby jednego dnia w określonych godzinach otworzyli swoje mieszkania dla swoich sąsiadów i innych osób i podzielili się swoimi zainteresowaniami.

    OPIEKA ARTYSTYCZNA

    SZYMON PIETRASIEWICZ – Członek lubelskiej grupy Tektura. Animator zjawisk kulturalno-społecznych, happener, komisarz Festiwalu Teatralnego „Kontestacje”. Laureat Nagrody im. Maxa Szoca (FAMA 2007).



    WARSZTAT FOTOGRAFICZNY


    Cykl zajęć warsztatowych, realizowanych pod okiem doświadczonych artystów, zwieńczonych prezentacją prac na terenie Świnoujścia.

    OPIEKA ARTYSTYCZNA
    TOMASZ SIKORA
    W latach 70. - stały fotoreporter Tygodnika „Perspektywy.” W 1982 - założył w Australii studio fotografii reklamowej, prowadził warsztaty fotograficzne w Victoria College w Melbourne, wydawał książki i kalendarze. Twórca teatralnych i filmowych plakatów, ilustracji, realizator prac dla agencji reklamowych w Ameryce i Europie. Uważa fotografię za formę zabawy i nieskończonych poszukiwań.
    www.tomeksikora.com



    WARSZTAT DLA EKIPY TECHNICZNO - PRODUCENCKIEJ


    Profesjonalne przygotowanie osób chcących, rozwijać swoje umiejętności w zakresie realizacji różnego rodzaju prezentacji artystycznych.

    OPIEKA – ZBIGNIEW DOBROSZ (Agencja Triada, Warszawa)



    PROGRAM TOWARZYSZĄCY


    FAMA CAFÉ
    Cykl animacji w kawiarniach na terenie Świnoujścia, zapoznających gości z programem i ofertą kulturalną FAMY.

    FAMA DZIECIOM
    Cykl imprez dla dzieci prowadzonych przez uczestników FAMY mający na celu organizację czasu wolnego przebywających w Świnoujściu dzieci, oraz promocję FAMY.

    FAMA SPORT
    Cykl imprez sportowych przeznaczonych dla masowego odbiorcy jak i dla wykwalifikowanych sportowców w trakcie m.in. zawody Pucharu Polski w Plażowej Piłce Ręcznej (19 – 20 lipca 2007).



    WARSZTATY


    Program festiwalu FAMA – oprócz prezentacji autorskiej twórczości uczestników oraz projektów zgłoszonych do konkursu „Trójząb Neptuna” – obejmuje także występy wybitnych artystów sceny polskiej oraz przeprowadzenie cyklu warsztatów art


    PROGRAM

    PON 14 LIPCA

    17:00 Jazz Club Centrala
    Konferencja prasowa

    22:00 Jazz Club Centrala
    Wieczór klubowy - DJe

    WT 15 LIPCA

    20:00 Promenada
    Grupa Bardzo Twórcza "B


    RADA PROGRAMOWA

    Rada Programowa to artyści od wielu już lat związani z festiwalem – laureaci poprzednich edycji FAMY oraz osoby odnoszące sukcesy na polskiej scenie artystycznej. Ich zadaniem jest kreowanie propozycji programowych – przygotowanie scenariuszy impr


    JURY


    fot. S. Ryfczyński



    Jaro Gawlik
    Artysta, happener, organizator życia kulturalnego. W przeszłości aktor, reżyser teatrów zarobkowych i eksperymentalnych, autor piosenek, rockman, dziennikarz, poeta, twórc



    Fundacja Akademickie Biuro Kultury i Sztuki Alma – Art, ul. Ordynacka 9, 00 – 364 Warszawa, e-mail: fama@fama.org.pl