Teatr Uhuru – NIC

Przedstawienie jest żartobliwą, quasi-filozoficzną i teatralną refleksją nad tajemnicą istnienia nie tylko człowieka, czy każdej innej żywej istoty, ale wszystkich rzeczy materialnych i całego kosmosu. Bezpośrednią inspiracją do scenariusza było słynne zdanie niemieckiego filozofa Gottfrieda Wilhelma Leibniza – „Dlaczego istnieje raczej coś niż nic”. Aktorki w sposób dość zabawny i naturalny przywołują to pytanie, zmagając się z wynikającymi z niego dylematami: „Czy to, co mnie otacza (włącznie ze mną samym) istnieje naprawdę, czy jest to może rzeczywiście tylko sen wariata śniony nieprzytomnie?” – jak mawiał Witkacy.

Problem „cości” i „nicości” próbuje także rozwikłać współczesna nauka. Według nauki to my tworzymy ten wymyślony świat, którego tak naprawdę wcale nie ma – zgodnie z teorią względności i mechaniką kwantową. A może świat to scena, na którą ktoś – na przykład Bóg-Widz – musi patrzeć, aby nadać temu jakiś sens i potwierdzić jego istnienie. Bo jeśli Bóg-Widz opuści widownię, czy teatr-świat też przestaje istnieć i staje się bezsensowną nicością? „Bo cóż jest warte cokolwiek, co istnieć może, jeśli tego nikt nie widzi? Nic.” (Witkacy).

A może to z naszą współczesną kulturą dzieje się coś niedobrego, zaczyna pochłaniać ją pustka i wszechogarniająca nicość – jak przepowiadał Tadeusz Różewicz w wierszu „Nic w płaszczu Prospera”| „nic nadchodzi / nic z ulic i ust / z ambon i wież / nic z głośników / mówi do niczego / o niczym…” Czy jest jakaś pewna odpowiedź? Chyba nie, zamiast odpowiedzi, czujemy metafizyczny dreszcz niepewności i narastający w nas niepokój.

Scenariusz i reżyseria: Janusz Janiszewski   
Występują: Ewa Karaczun, Karina Kąkolewska, Anna Markowska, Alicja Kosatka.
Muzyka: w spektaklu wykorzystano naturalne dźwięki pochodzące z kosmosu nagrane przez sondę Voyager z amerykańskiego ośrodka badań przestrzeni kosmicznej NASA.

TEATR UHURU | Teatr powstał w 1997 w Młodzieżowym Domu Kultury w Gryfinie (Obecnie Gryfiński Dom Kultury). Założycielem i kierownikiem artystycznym teatru jest Janusz Janiszewski – były aktor szczecińskiego Teatru KANA, reżyser, polonista i pedagog teatralny.  Od 15 lat Teatr UHURU w ramach pracowni teatralnej GDK współpracuje z zagranicznymi – głównie z niemieckimi ośrodkami kultury uczestnicząc w projektach wymiany młodzieży oraz współorganizując międzynarodowe warsztaty teatralne. Teatr ma na swoim koncie kilkadziesiąt przedstawień. Największe uznanie i rozgłos przyniosły mu takie spektakle jak: „Pewna mucha” (1998), „Polly i Molly”(2000), „Ciało” (2002), widowisko plenerowe „Apocalypsis”(2005) oraz spektakl „Pierogi” (2009). Współtwórczynią sukcesów teatru jest Violina Janiszewska (współpraca reżyserska i scenariuszowa, kostiumy i scenografia). Wszystkie przedstawienia od początku istnienia teatru są spektaklami autorskimi. Teatr jest laureatem wielu ogólnopolskich festiwali młodego teatru offowego. Poza twórczością sceniczną do znanych inicjatyw Teatru UHURU należy stworzenie projektu i organizacja Gryfińskich Spotkań Teatralnych „KARTON”, „NA MOŚCIE” oraz Festiwalu Intymnych Form Artystycznych „FIFART”.