2012|04|25
„Miejsca literatury”, czyli wyjątkowy projekt festiwalu Fama, którego bohaterem jest w tym roku miasto. Wykorzystujemy potencjał festiwalu, będącego od ponad czterdziestu lat przestrzenią spotkania twórców z różnych miast Polski, a od kilku lat – także z zagranicy. W ramach projektu zostanie zrealizowany cykl spotkań autorskich i tematycznych, skupionych wokół takich zagadnień, jak: tożsamość historyczna miasta, legenda miejska, miasto wyobrażone, nieistniejące, przeklęte, etos miejski, literacka mapa miasta, miasto-bohater, miasto obcego.
Na nasze zaproszenie pozytywnie odpowiedzieli jak dotychczas: OŁEKSANDR IRWANEC, ARTUR DANIEL LISKOWACKI, JANUSZ RUDNICKI, FILIP SPRINGER, ANDRZEJ STASIUK, MARIUSZ URBANEK i dr JÓZEF PLUCIŃSKI. Wraz z zaproszonymi Autorami i dzięki ich twórczości odwiedzimy ukraińskie Równe i polską Miedziankę – miasto, które zapadło się pod ziemię, prześledzimy doświadczenia polskiego emigranta, zatrzymamy się w uwikłanych w niemiecką przeszłość Szczecinie i Świnoujściu oraz zapoznamy się z losami ludzi, opowiedzianymi przez pryzmat historii i specyfiki innych miast Polski.
Pochylimy się również nad twórczością jednego z głównych „obywateli” Warszawy – Leopolda Tyrmanda, którego cenzura PRL-u postanowiła wykreślić ze świadomości Polaków, po tym jak w latach 60. wyemigrował z kraju. Spotkaniu zatytułowanemu „Tyrmand warszawski” towarzyszyć będą pokazy filmowe oraz koncert specjalny „U brzegów jazzu”, zainspirowany książką Tyrmanda, która była pierwszą polską publikacją, poświęconą historii i źródłom tego gatunku muzycznego.
Koncert poprowadzi muzyk i krytyk muzyczny JAN PTASZYN WRÓBLEWSKI, autor kultowego programu Radiowej Trójki “Trzy kwadranse jazzu”. W wydarzeniu zaprezentują się również wokaliści festiwalu, którzy pracować będą pod kierunkiem ANNY SERAFIŃSKIEJ – Laureatki I Nagrody prestiżowego Montreux Jazz Festiwal, pedagog, która jest pierwszą w Polsce posiadaczką naukowego tytułu doktora w dziedzinie śpiewu rozrywkowego. Koncert zakończy się balem literatów, nawiązującym do powojennych klubów warszawskich, udokumentowanych w prozie i publicystyce Tyrmanda.
Projekt „Miejsca literatury” to także prezentacje fotograficzne, happeningowe, para-literackie i plastyczne.
Przypominamy również o naborze na WARSZTATY LITERACKIE, prowadzone przez DARKA FOKSA. Na zgłoszenia debiutujących literatów czekamy do 31 maja. Zakwalifikowani uczestnicy wezmą udział w spotkaniach warsztatowych, prezentacjach literackich, opublikują swoje teksty w wydawanym podczas Famy biuletynie oraz będą mieli szansę na zdobycie Nagrody Literackiej im. Mariana Redwana (2000 zł).
Szczegółowy plan wydarzenia oraz formularz zgłoszeniowy do udziału w warsztatach znaleźć można na naszej stronie internetowej w dziale sekcja literacka.