Pierwszy dzień festiwalu FAMA

2012|08|13

Wreszcie, po wielu miesiącach oczekiwania i przygotowań, możemy ogłosić: dziś w Świnoujściu startuje 42. Fama, największe interdyscyplinarne wydarzenie młodej sztuki i kultury. Fama to dwa wakacyjne tygodnie, morze, plaża, PONAD 400 MŁODYCH ARTYSTÓW WSZYSTKICH DZIEDZIN SZTUKI, OKOŁO 100 WYDARZEŃ ARTYSTYCZNYCH I TOWARZYSZĄCYCH, warsztaty we wszystkich dziedzinach sztuki, projekty premierowe, koncerty, spektakle teatralne, happeningi, wystawy, pokazy filmowe i wszystko to, co przyjdzie do głowy uczestnikom festiwalu.

Zapraszamy na dzisiejszą konferencję prasową, podczas której przekażemy więcej informacji na temat profilu i programu tegorocznej Famy.

MDK, Galeria Art
17:00 Konferencja prasowa | PT

Muszla Koncertowa
19:00 Inauguracja Festiwalu | CLOCK MACHINE – koncert Laureatów Nagrody Tryton Fama 2011 | SP
21:00 laboratorium muzyki | VOO VOO | WN

Jazz Club Scena – Centrala
23:00 FAIRYTALE SHOW | SP
00:00 ZBYSZEK KOWALCZYK | SP

Tegoroczna edycja to także wydarzenia niezwyczajne. Festiwal zainauguruje koncert rockowo-folkowo-improwizującej grupy VOO VOO. Dzień później – już jutro – koncert mistrzyni rock-noir RYKARDY PARASOL, amerykańskiej wokalistki, porównywanej do PJ Harvey czy Nicka Cave’a. Muzyczna odsłona Famy to również PROFESJONALIZM – sekstet jazzowy Marcina Maseckiego, od kilku lat niezmiennie określanego mianem najbardziej twórczego i zaskakującego polskiego pianisty. Marcin Masecki zaprezentuje się także z Michałem Górczyńskim w duecie BOEING. Tematem występu będzie słynny Koncert klarnetowy A-dur Mozarta. W twórczym i nieprzewidywalnym dialogu Boeing wędruje przez partyturę Mozarta, to zbliżając się do oryginału, to od niego odbiegając. I na koniec – ATOM STRING QUARTET, pierwszy polski kwartet jazzowy.

Do brzegów jazzu dobijemy dzięki Leopoldowi Tyrmandowi. Wracamy to twórczości jednego z najciekawszych „obywateli” Warszawy, którego cenzura PRL-u postanowiła wykreślić ze świadomości Polaków, po tym jak wyemigrował w latach 60.  Koncert U BRZEGÓW JAZZU (22.08), zainspirowany książką Tyrmanda, która była pierwszą polską publikacją, poświęconą historii i źródłom tego gatunku muzycznego, poprowadzi i weźmie w nim udział jako wykonawca JAN PTASZYN WRÓBLEWSKI. Wydarzenie zakończy bal literatów, nawiązujący do powojennych klubów warszawskich, udokumentowanych w prozie i publicystyce Tyrmanda.

Miasto wyobrażone, nieistniejące, przeklęte, etos miejski, literacka mapa miasta, miasto-bohater, miasto obcego – wokół tych zagadnień koncertuje się cykl „Miejsca literatury”. Nasze zaproszenie przyjęli: OŁEKSANDR IRWANEC, ARTUR DANIEL LISKOWACKI, JANUSZ RUDNICKI, FILIP SPRINGER, ANDRZEJ STASIUK, MARIUSZ URBANEK i dr JÓZEF PLUCIŃSKI. Wraz z autorami i dzięki ich twórczości odwiedzimy ukraińskie Równe i polską Miedziankę – miasto, które zapadło się pod ziemię, prześledzimy doświadczenia polskiego emigranta, zatrzymamy się w uwikłanych w niemiecką przeszłość Szczecinie i Świnoujściu oraz zapoznamy się z losami ludzi, opowiedzianymi przez pryzmat historii i specyfiki innych miast Polski.

Miłośnikom teatru polecamy legendarny monodram Jacka Zawadzkiego MOSKWA-PIETUSZKI (Teatr Kana), który powraca po kilkunastu latach przerwy. Wyreżyserowany w roku 1989 przez Zygmunta Duczyńskiego, spektakl prezentowany był na najważniejszych światowych festiwalach, wszędzie spotykając się ze znakomitymi recenzjami i entuzjastycznym odbiorem.

Program Famy to również WARSZTATY ARTYSTYCZNE, nad którymi czuwać będą pedagodzy, m.in.: pianista i kompozytor Janusz Grzywacz, kompozytor i wiolonczelista Adam Klocek, jazzman Włodek Pawlik, wokalistka Anna Serafińska, fotograf Tomek Sikora, twórcy teatralni – Marek Kościółek, Bibianna Chimiak i Piotr Starzyński, pisarz Darek Foks, tancerz Emil Kępski, krytyczka sztuki Magda Ujma, dziennikarka radiowa Katarzyna Wolnik-Sayna. Dodatkowo, w przestrzeni miasta realizowane są działania animacyjno-artystyczne oraz warsztaty producenckie, szkolące przyszłych inspicjentów i realizatorów wydarzeń artystycznych.

Festiwal kończy Koncertem Finałowy i przyznanie nagród. Trójząb Neptuna to najważniejsza z nich, ustanowiona w roku 1966 jako nagroda za najwybitniejsze wydarzenie lub osiągnięcie artystyczne festiwalu.

Na wszystkie wydarzenia, także te niezwyczajne, obowiązuje WSTĘP WOLNY.

Aktualizowany program festiwalu jest dostępny pod adresem: http://2012.fama.org.pl/category/program-pl/.