Program festiwalu Fama 2012

2012|07|26

Podczas Famy zaprezentują się twórcy wszystkich dziedzin sztuki: muzycy, wokaliści, aktorzy, plastycy, tancerze, literaci, dziennikarze, krytycy sztuki, filmowcy, fotografowie, teatry, interdyscyplinarne grupy artystyczne, twórcy happeningów i performance art. Planowane jest około 100 wydarzeń artystycznych i towarzyszących na następujących scenach festiwalowych: Amfiteatr, Muszla Koncertowa, Miejski Dom Kultury, Hala w Basenie Północnym, Jazz Club Scena-Centrala, Konstelacja, sceny plenerowe: plaża, promenada i ulice miasta.

Tegoroczna Fama obfitować będzie także w wydarzenia niezwyczajne. Festiwal zainauguruje koncert rockowo-folkowo-improwizującej grupy VOO VOO. Obecna na scenie od prawie 30 lat, założona przez przez Wojciecha Waglewskiego, łączy muzyczne światy, przemierza równoleżniki, porusza się ponad odmiennymi kulturami. Dzień później – koncert mistrzyni rock-noir RYKARDY PARASOL, amerykańskiej wokalistki, porównywanej do PJ Harvey czy Nicka Cave’a. Muzyczna odsłona Famy to także zespół PROFESJONALIZM – sekstet jazzowy Marcina Maseckiego, od kilku lat niezmiennie określanego mianem najbardziej twórczego i zaskakującego polskiego pianisty. Marcin Masecki zaprezentuje się także z Michałem Górczyńskim w duecie BOEING. Tematem występu będzie słynny Koncert klarnetowy A-dur Mozarta. W twórczym i nieprzewidywalnym dialogu Boeing wędruje przez partyturę Mozarta, to zbliżając się do oryginału, to od niego odbiegając. I na koniec – ATOM STRING QUARTET, czyli pierwszy w Polsce kwartet smyczkowy grający jazz!

Odbędzie się również koncert zainspirowany książką Leopolda Tyrmanda – U BRZEGÓW JAZZU, który poprowadzi i w którym weźmie udział jako wykonawca JAN PTASZYN WRÓBLEWSKI. Koncert zakończy się balem literatów, nawiązującym do powojennych klubów warszawskich, udokumentowanych w prozie i publicystyce Tyrmanda. Miłośnikom teatru polecamy legendarny monodram Jacka Zawadzkiego MOSKWA-PIETUSZKI (Teatr Kana), który powraca po kilkunastu latach przerwy. Wyreżyserowany w roku 1989 przez Zygmunta Duczyńskiego, spektakl prezentowany był na najważniejszych światowych festiwalach, wszędzie spotykając się ze znakomitymi recenzjami i entuzjastycznym odbiorem. Tegoroczna Fama to także wyjątkowy projekt MIEJSCA LITERATURY i spotkania autorskie z takimi pisarzami, jak: Andrzej Stasiuk, Janusz Rudnicki, Artur Daniel Liskowacki, Filip Springer, Ołeksandr Irwanec, Paweł Dunin-Wąsowicz.

Na wszystkie wydarzenia festiwalu, także te niezwyczajne, obowiązuję WSTĘP WOLNY.

FAMA ZARAŻA. FAMA PROWOKUJE. FAMA NIE JEST FESTIWALEM PIOSENKI SMUTNEJ I PRZYGNĘBIAJĄCEJ. Fama to dwa wakacyjne tygodnie, morze, plaża, codzienne próby i ponad 100 artystycznych prezentacji. Niezmiennie, najważniejszymi osobami festiwalu Fama są jego uczestnicy, artyści sztuk wszystkich, debiutanci, którzy na chwilę przed wkroczeniem na profesjonalne sceny przyjeżdżają do Świnoujścia. Spotkajmy się z nimi między 13 a 26 sierpnia!

Bieżące informacje dotyczące planowanych wydarzeń znajdują się w dziale AKTUALNOŚCI oraz SEKCJE I PROJEKTY.

PROGRAM | http://2012.fama.org.pl/category/program-pl/