TYRMAND WARSZAWSKI

Motywacją dla spotkania jest edycja dzieł zebranych Leopolda Tyrmanda, którego cenzura PRL postanowiła wykreślić ze świadomości Polaków, po tym jak w marcu 1965 roku wyemigrował z kraju. Tyrmand wraca w pejzaż polskiej literatury dzięki wznowieniom powieści i opowiadań oraz „Dziennika 1954” i tekstów publicystycznych, nie wydanych dotychczas w formie książkowej. Problematyka spotkania: balansowanie między realizmem a pastiszem, zaangażowaniem i dystansem względem aktualności; portret Warszawy lat 1945-60: środowisko stołecznej inteligencji, życie w socjalizmie, architektura i urbanistyka warszawska, miejsca kultowe, etos Warszawiaka, legenda Złego; aktualne oblicze Warszawy oraz jej obecność w najnowszej literaturze.

MARIUSZ URBANEK | Pisarz i dziennikarz. Współpracował z pismami „itd”, „Wprost”, „Polityka”, obecnie kieruje działem publicystyki i historii miesięcznika „Odra”, gdzie od 1990 roku publikuje stały cykl felietonów „Stan przejściowy”. Redaguje także „Wieżę Ciśnień”, reporterski dodatek wrocławskiej „Gazety Wyborczej”. Autor książek poświęconych Wrocławiowi oraz wznowionej w roku 2007 biografii Leopolda Tyrmanda „Zły Tyrmand” (Wydawnictwo Iskry).

PAWEŁ DUNIN-WĄSOWICZ | Publicysta, krytyk literacki, kieruje wydawnictwem Lampa i Iskra Boża i czasopismem Lampa. Laureat Paszportu Polityki 2005 w kategorii kreator kultury. Niedawno opublikował książkę „Warszawa fantastyczna”, w której zestawia wszystko co do tej pory literaci zmyślili na temat stolicy Polski, tworząc w ten sposób specyficzny reportaż o wyobrażonej, nieistniejącej Warszawie.

MIEJSCA LITERATURY | Kolejna edycja projektu, realizowanego na Famie od roku 2010, poświęconego różnym sposobom ujmowania tematu miejsca przez literaturę (proza, poezja, reportaż literacki). W tym roku tematem przewodnim projektu będzie miasto oraz jego obecność w literaturze różnych gatunków. Chcemy wykorzystać potencjał festiwalu, który od ponad czterdziestu lat jest przestrzenią spotkania twórców z różnych miast Polski, a od kilku lat – także z zagranicy. Podczas tego festiwalu Świnoujście staje się miejscem, w którym zbiegają się drogi osób, reprezentujących różne zakątki kraju, a ich lokalna tożsamość, wrażliwość i dorobek składają się na bogatą mozaikę wieloaspektowego doświadczenia.

***moderator spotkań: DAREK FOKS – Poeta, prozaik i scenarzysta. Pracuje w redakcji „Twórczości”, gdzie prowadzi dział prozy. Laureat głównej nagrody w konkursie poetyckim „bruLionu”, Nagrody im. Natalii Gall i – wspólnie ze Zbigniewem Liberą – Nagrody TVP Kultura za książkę „Co robi łączniczka”.