U BRZEGÓW JAZZU

Koncert U BRZEGÓW JAZZU, prowadzenie: JAN PTASZYN WRÓBLEWSKI, kierownik muzyczny: RYSZARD BOROWSKI – oraz BAL LITERATA i pokaz specjalny Polskiej Kroniki Filmowej

Taki sam tytuł nosi książka Leopolda Tyrmanda – prekursora jazzu i jego niestrudzonego popularyzatora, którego gust był punktem odniesienia dla nowoczesnej Polski. Była ona pierwszą w Polsce publikacją, przybliżającą szerokiej publiczności historię i źródła jazzu. Scenariusz koncertu jest zbudowany według układu treści książki, poszczególne rozdziały (fragmenty czytane przez konferansjera) ilustrowane są przez muzykę wykonywaną przez zespół, zaproszonych solistów, specjalizujących się w muzyce z okolic jazzu oraz wokalistów. Muzycy sięgają po instrumenty rzadko obecnie wykorzystywane, a dla rozwoju jazzu mające niebagatelne znaczenie jak tara, banjo, klarnet.

Koncert poprowadzi JAN PTASZYN WRÓBLEWSKI – Muzyk, kompozytor, aranżer, krytyk muzyczny publicysta, autor programów radiowych i telewizyjnych. Zainicjowany w latach 70. przez Program III Polskiego Radia cotygodniowy magazyn „Trzy kwadranse jazzu” nadawany jest do dziś. Występował m.in. z legendarnym sekstetem Krzysztofa Komedy, pozostając w nim do końca jego istnienia. Odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Uhonorowany Złotym Fryderykiem za całokształt twórczości artystycznej. Uważany za jednego z największych popularyzatorów muzyki jazzowej w Polsce.

Jan Ptaszyn Wróblewski weźmie również udział w koncercie jako wykonawca – wraz z PAWŁEM TARTANUSEM, jako ULTRADYCYJNE DUO, zespół, który reklamuje się jako… „najohydniejszy duet świata”.

W wydarzeniu zaprezentują się także wokaliści festiwalu, którzy pracować będą pod kierunkiem ANNY SERAFIŃSKIEJ – Laureatki tytułu Nowej Nadziei Polskiego Jazzu i I Nagrody prestiżowego Montreux Jazz Festiwal, pedagog, która jest pierwszą w Polsce posiadaczką naukowego tytułu doktora w dziedzinie śpiewu rozrywkowego.

Koncert zakończy się BALEM LITERATÓW, nawiązującym do powojennych klubów warszawskich, udokumentowanych w prozie i publicystyce Tyrmanda. Bal zrealizowany z przymrużeniem oka, w adekwatnej oprawie dekoracyjno-scenograficznej, w której PRL-owska stylizacja przeniesie publiczność w początek lat 50. XX wieku.

POKAZ SPECJALNY POLSKIEJ KRONIKI FILMOWEJ | Prezentacja wybranych materiałów dokumentacyjnych z lat 1945-1960, zrealizowanych przez WFDiF, które będąc rejestracją wydarzeń politycznych, gospodarczych i codziennych, mają odświeżyć pamięć o Polsce i Warszawie, opisywanych przez Leopolda Tyrmanda.

MIEJSCA LITERATURY | Kolejna edycja projektu, realizowanego na Famie od roku 2010, poświęconego różnym sposobom ujmowania tematu miejsca przez literaturę (proza, poezja, reportaż literacki). W tym roku tematem przewodnim projektu będzie miasto oraz jego obecność w literaturze różnych gatunków. Chcemy wykorzystać potencjał festiwalu, który od ponad czterdziestu lat jest przestrzenią spotkania twórców z różnych miast Polski, a od kilku lat – także z zagranicy. Podczas tego festiwalu Świnoujście staje się miejscem, w którym zbiegają się drogi osób, reprezentujących różne zakątki kraju, a ich lokalna tożsamość, wrażliwość i dorobek składają się na bogatą mozaikę wieloaspektowego doświadczenia.